Családkutatók látogatása Kalocsán (2018.11.24.)

2018. november 24-én (szombaton) délelőtt mintegy 30 családkutató érkezett Kalocsára az ország számos pontjáról, hogy látogatást tegyen levéltárunkban. A délelőtti szakmai program 10 órakor kezdődött a Katona István-házban (Hunyadi u. 2.), a résztvevők először beszámolót hallhattak a Kalocsai Főegyházmegyei Levéltár forrásairól, az E-archivum használatának lehetőségeiről és eredményeiről, majd sétát tettek a levéltári raktárakban, és néhány kiemelt dokumentumot külön is megtekintettek. A program – melynek résztvevői nagyrészt a Magyar Családtörténet-kutató Egyesület (MACSE) tagjai voltak, ebéd után a Szentháromság téri látnivalók (Főszékesegyház, Érseki Könyvtár, Múzeum) megtekintésével folytatódott, és 16 óra tájban fejeződött be. A Levéltári Séta szervezője Beszeda László volt, a sorozat előző állomása (októberben) a Pannonhalmi Főapátsági Levéltár volt.

Ismeretterjesztő előadások Családtörténet-kutatásról és a jezsuiták kalocsai sikertörténetéről (2018.11.20.)

A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából országszerte számos konferencia várta az érdeklődőket, levéltárunk a közelmúltban tartott programokon két ismeretterjesztő előadással vett részt. Lakatos Andor levéltárvezető „Családtörténet-kutatás a 21. század elején – Célok, források, eredmények” című előadása a Tomori Szabadegyetem szeniortagozatán hangzott el Budapesten, 2018. november 14-én, majd 2018.

Szűz Mária tiszteletéről Sükösdön (2018.06.07.)

A sükösdi Magyarok Nagyasszonya Katolikus Általános iskola pedagógusai számára tartottak előadást levéltárunk munkatársai (Lakatos Adél és Lakatos Andor) 2018. június 7-én. A program címe: "Mária-enciklopédia" - Szűz Mária tiszteletének emlékezete és üzenete a 21. század elején volt. Az elhangzott előadások vetített vázlatát pdf formátumban tesszük elérhetővé-letölthetővé honlapunkon.

Könyvbemutató Gemencen (2018.03.21.)

2018. március 21-én az Országos Erdészeti Egyesület (OEE) Bajai Helyi Csoportjának szervezésében könyvbemutató rendezvényen vettünk részt a Gemenci Erdőgazdaság pörbölyi Ökoturisztikai Centrumában. A kalocsai érseki uradalom erdőinek kezelési utasítása a 18. század végén c. forráskiadványunkat ünnepélyes körülmények között, nagy érdeklődéssel fogadták az egybegyűlt erdészek.

Átvettük AZ ÉV LEVÉLTÁRI KIADVÁNYA díjat (2018.02.28.)

2018. február 27-én reggel havas utakon, fehérbe öltözött vidéken indultunk Budapest Főváros Levéltárába, ahol ünnepélyes keretek között vehettük át AZ ÉV LEVÉLTÁRI KIADVÁNYA díjat a Magyar Levéltárosok Egyesülete (MLE) rendezvényén. Az elismerő oklevél mellett intézményünk 70 ezer Ft-os könyvutalványt (MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont, Penna Bölcsész Könyvesbolt) és értékes adatbázis-hozzáférést (Arcanum Digitális Tudománytár) is nyert kézikönyvtárunk fejlesztése, ill. a további kutatások segítése céljából.

Erdők kezeléséről a 18. század végén - új forráskiadvány jelent meg Kalocsán (2018.02.05.)

A kalocsai érseki uradalom erdőinek kezelési utasítása a 18. század végén címmel jelent meg levéltárunk új forráskiadványa. Bízunk benne, hogy sikerül eredményeket elérnünk a több mint kétszáz éves, latin nyelvű dokumentum „életre keltésében”, s a gazdagon illusztrált könyv a tudományos kutatókon kívül régiónk szélesebb olvasóközönségét is elérheti. Reményeink szerint szívesen és haszonnal forgatják majd történészek, erdészek, vadászok, természetvédők s a vidéket járó, erdőkedvelő emberek egyaránt.

Máriás emlékekről Hajóson (2017.11.26.)

Könyvbemutatóval egybekötött ismeretterjesztő előadást tartottak levéltárunk munkatársai (Lakatos Adél és Lakatos Andor) 2017. november 26-án, Hajóson. A rendezvényre Krisztus Király vasárnapján, a plébániatemplomban került sor. Az este folyamán Mária-enciklopédia kiadványunk bemutatása után a Mária-tisztelet egyházmegyei és helyi érdekességeiről, a hajósi kegyszobor történetéről és a búcsújárások hagyományairól hallottak előadást a résztvevők. Az előadások vetített vázlatát honlapunkon, az Olvasósarokban is elérhetővé tettük.

Művészet és tudomány Haynald érsek életében - előadás konferencián (2017.11.21.)

A Magyar Tudomány Ünnepe 2017. évi rendezvényei keretében, az "Emberközpontú tudomány" jegyében a Tomori Pál Főiskolán is konferenciát rendeztek 2017. november 21-én, Budapesten. A konferencia művészettörténeti szekciójában, több más 19. századi téma mellett hangzott el Lakatos Andor levéltárvezető előadása Haynald (1816-1891) - művészet és tudomány egy kiemelkedő főpap életében címmel. Az előadás vázlatát honlapunkon, az Olvasósarokban is elhelyeztük.