A Kalocsa-Bácsi Főegyházmegye 18. századi megújulása - könyvbemutató Budapesten (2015.05.12.)

A Szent István Könyvhéten, 2015. május 12-én délután, nagy számú érdeklődő jelenlétében került sor Tóth Tamás: A Kalocsa-Bácsi Főegyházmegye 18. századi megújulása c. könyvének bemutatójára a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Dísztermében. A jó hangulatú kulturális rendezvényről részletes beszámoló és képgaléria található a Magyar Kurír Katolikus Hírportálon "Könyv jelent meg a Kalocsa-Bácsi Főegyházmegye török idők utáni megújulásáról" címmel, melyet olvasóink figyelmébe ajánlunk.

Közreműködés piarista könyvbemutatón, Kecskeméten - Koháry emlékkönyv (2015.05.08.)

2015. május 8-án délután, a kecskeméti Katona József Emlékházban szép számban megjelent érdeklődők kísérték figyelemmel annak a két kötetnek a bemutatóját, melyek a 300 éves Kecskeméti Piarista Gimnázium alapítója, gróf Koháry István (1649-1731) tiszteletére jelentek meg. A Koháry István emlékkönyvet (szerk. Kozicz János és Koltai András) Lakatos Andor, a KFL vezetője mutatta be, kiemelve, hogy az emlékkönyv nemcsak Koháry István megismerését teszi lehetővé az olvasók számára, hanem Kecskemét városa és a piarista rend története szempontjából is igen gazdag anyagot tartalmaz. 

A Kalocsa-Bácsi Főegyházmegye 18. századi megújulása - meghívó könyvbemutatóra (2015.05.05.)

A Historia Ecclesiastica Hungarica Alapítvány (HEH),
a Magyar Egyháztörténeti Enciklopédiai Munkaközösség (METEM) és
a Kalocsai Főegyházmegyei Levéltár (KFL)
tisztelettel meghívja Önt

a Kalocsai Főegyházmegyei Gyűjtemények kiadványai sorozatában megjelent

Tóth Tamás: A Kalocsa-Bácsi Főegyházmegye 18. századi megújulása Patachich Gábor és Patachich Ádám érsekek idején (1733-1784)
című kötetének bemutatójára

A bemutató helyszíne: Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE)
1088 Budapest, Szentkirályi u. 28. (II. emelet, Szent II. János Pál Díszterem)
A bemutató időpontja: 2015. május 12. (kedd) 17.00 óra

Eltűnt katonáink nyomában - Első világháborús holttányilvánítási akták Kalocsán (2015.04.03.)

Horváth Mihály (Érsekcsanád, 1878. aug. 24. - ???) Hol és mikor hunyt el Horváth Mihály? Hol tűnt el sok ezer bajtársa, akik az első világháborúból sosem tértek haza, és sorsukról hivatalos értesítés sem érkezett? Özvegyek és leszármazottak ezrei tettek fel az elmúlt száz évben hasonló kérdéseket. Évekkel, sőt gyakran évtizedekkel az események után, a "hivatalos választ" szükség esetén holttá nyilvánítási eljárások keretében igyekeztek pótolni-megadni. A perek során tanúvallomásokat gyűjtöttek az eltűnt személyek halálának körülményeiről, s azokat összegezve mondták ki az özvegyek számára az "ítéletet". A jegyzőkönyvek a bajtársak vallomásaival, a peres akták mellékleteként levéltárak mélyére kerültek, információik az eltűnés-halál tényének megállapításán túl gyakran feledésbe merültek. 

Kiállítás megnyitó könyvbemutatóval (2015.03.29.)

2015. március 29-én, virágvasárnap délelőtt nyitotta meg Dr. Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek az Érseki Könyvtár új időszaki kiállítását, melynek témája a zene története. A megnyitó ünnepségen a Főszékesegyházi Kórus is közreműködött, Leányfalusi Vilmos karnagy vezetésével. A rendezvény keretében egy könyvbemutatóra is sor került, Kalocsa város közönsége ez alkalommal értesült Tóth Tamás: A Kalocsa-Bácsi Főegyházmegye 18. századi megújulása c. könyvének megjelenéséről. A kötetet a kiadó Kalocsai Főegyházmegyei Levéltár vezetője, Dr. Lakatos Andor ismertette, kiemelve, hogy a gazdagon illusztrált kiadvány az egyházmegye történetének 18. századi kézikönyveként képes felidézni és megértetni azt a kort, amelynek reprezentatív emléke számunkra Patachich Ádám érsek barokk könyvtárterme.

Szűz Mária tiszteletéről 1951-ben, a Kalocsai Főegyházmegyében - tanulmány a 70 éves Bárth Jánost köszöntő kötetben (2015.01.14.)

2014. decemberében jelent meg a Határjelek és hagyásfák című kötet, mellyel a 70 éves Bárth János etnográfus-történészt, a kalocsai Viski Károly és a Bács-Kiskun Megyei Múzeumi Szervezet nyugalmazott igazgatóját köszöntötték barátai és tisztelői. Bárth János levéltárunk régi kutatója, így a tanulmánykötetben helyet kapott Lakatos Andor levéltárvezető Szűz Mária tiszteletéről 1951-ben, a Kalocsai Főegyházmegyében c. írása, mely az Érseki Hivatal 1951-es, Mária Enciklopédiával kapcsolatos adatgyűjtésére épül. A tanulmány szövegét honlapunkon az Olvasósarokban, a Helytörténet, egyháztörténet menüpont alatt tesszük elérhetővé.

Kalocsai levéltári források feltárásáról "A Nagy Háború és az egyházak" c. konferencián (2014.12.08.)

2014. december 8-án, a Szegedi Akadémiai Bizottság (SZAB) Modernkori Egyháztörténeti Munkabizottsága és a Gál Ferenc Főiskola szervezésében került sor "A Nagy Háború és az egyházak" c. konferenciára, melynek anyaga 2015-ben várhatóan nyomtatásban is megjelenik majd. A program részeként hangzott el Dr. Lakatos Andor levéltárvezető előadása "Első világháborús források feltárása a Kalocsai Főegyházmegyei Levéltárban" címmel, az előadás vázlatát az Olvasósarok/Levéltáros publikációk alatt, honlapunkon is közöljük.

Patachich érsekről Baján - Oratóriumi Estén (2014.12.05)

2014. december 5-én, mintegy 40 résztvevő jelenlétében került sor az Oratóriumi Esték című bajai előadássorozat újabb rendezvényére. A szervező-házigazda a Baja-Szent Antal plébánia, a téma ez alkalommal Patachich Ádám (1716-1784) érsek életútja volt. Lakatos Andor levéltárvezető és Lakatos Adél kincstárvezető közös előadását kérdések és beszélgetés követte, az érdeklődő közönség így több mint két órán át foglalkozott egy 18. századi főpap életének szellemi- és tárgyi emlékeivel.

Kalocsai egyházmegyei zsinatokról a Katolikus zsinatok és nagygyűlések Magyarországon c. kötetben (2014.11.20.)

2014-ben jelent meg a Katolikus zsinatok és nagygyűlések Magyarországon a 16-20. században c. könyv, melynek tartalma. a 2012. december 6-7-én, a Pécsi Hittudományi Főiskolán rendezett egyháztörténeti konferencia előadásainak szerkesztett változata. Szerk.: Balogh Margit, Varga Szabolcs, Vértesi Lázár. Seria Historiae Dioecesis Quinqueecclesiensis X. Kiadja a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola Pécsi Egyháztörténeti Intézet és a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpontja. 

Haynald érsekről Baján - Oratóriumi Estén (2014.11.07.)

2014. november 7-én, mintegy 60 résztvevő jelenlétében került sor az Oratóriumi Esték című bajai előadássorozat egy újabb rendezvényére. A szervező-házigazda a Baja-Szent Antal plébánia, a téma ez alkalommal Haynald Lajos (1816-1891) bíboros-érsek életútja volt. Dr. Lakatos Andor levéltárvezető előadását kérdések és beszélgetés követte, az érdeklődő közönség így két órán át foglalkozott a művészetek, tudomány és közélet kapcsolatával-kérdéseivel a 19. században, egy kultúra- és műpártoló főpap életének tükrében.